Özel hastane yatırımlarında “devleşme” dönemi

yazar:

kategori:

Sağlık sektöründe son yıllarda büyük boyutlu hastane yatırımları dikkat çekiyor. Bazı sağlık kuruluşları büyüklüğü 100 bin metrekareyi bulan ve yatak kapasitesi nispeten fazla olan özel hastane açmaya başladı.

Koç Üniversitesi Hastanesi, son dönemdeki en büyük metrekareye sahip hastane yatırımı özelliğine sahiptir.  Hastane; 3 bin personel, 400 tek kişilik hasta odası, 77 yoğun bakım yatağı, 88 gözlem yatağı ve 250 poliklinik muayene odası ile hizmet verecek niteliği sahiptir.

Memorial Sağlık Grubu tarafından yapılan ve 120 milyon dolara mal olan İstanbul Bahçelievler Hastanesi 71 bin 694 metrekare inşaat alanına ve 340 adet yatak kapasitesine sahiptir.

Bahat Sağlık Grubu tarafından İstanbul Halkalı’da 100 milyon dolarlık 48 bin metrekarelik hastane projesi; 16 ameliyathane, 330 yatak ve 800 çalışan kapasitesine sahiptir.

Acıbadem’den MLP Care’e (Medical Park) ve Medicana’ya kadar pek çok özel sağlık kuruluşunun yanı sıra yeni açılan üniversite hastaneleri de büyük metrekarelerde hizmet veriyor.

Haberin tamamını www.ekonomist.com.tr  sitesinden okuyabilirsiniz.