Sanayiciliği bırakıp özel hastane kurdu

yazar:

kategori:

Çok uzun seneler sanayi sektöründe emek veren Cahit Yüksel, Rusya krizinin ardından deri ihracatı durma noktasına gelince sektör değiştirerek 100 milyon dolar yatırımla hastane sahibi oldu. Yüksel, Esenyurt’ta 35 bin metrekare kapalı alandan ve 300 yataktan oluşan Özel Reyap İstanbul Hastanesi’ni kurdu.

Son yıllarda sanayiciliğin üvey evlat muamelesi gördüğünü söyleyen Yüksel, sanayicilikle tatmin olmamaya başladıklarını ve farklı bir branş arayışına girdiklerini belirtti.

2008 yılına kadar kardeşlerinin de deri ticaretiyle uğraştığını belirten Yüksel, yıllık 40 ile 50 milyon dolar arasında ihracat oranına ulaştıklarını ifade etti. Bunun yanında Yüksel, Rus krizinden sonra sanayiciliğin gözden düştüğünü, pazar bulmanın zorlaştığını söyleyerek kendilerine farklı bir rota çizerek ilerlemeye karar verdiklerini  anlattı. Dr. Cahit yüksel Esenyurt’ta özel hastane açığı olduğu için bu bölgede yatırım yaptıklarını, bu yatırımın tutarının ise 75 milyon doları bulduğunu ifade etti.

Dr. Yüksel, hastanenin yanında bulunan arsanın da kendilerine ait olduğunu söylerken, arsaya da yabancı hastaları düşünerek uluslararası hasta merkezi ve otel konseptinde refakatçi evi olarak değerlendireceklerini belirtti. Bölgede ciddi derecede Arap nüfusu olduğu için bu yatırımın 100 milyon dolara çıkabileceğini söyledi.
Tüm bunlarla birlikte Dr. Yüksel, Özel Reyap İstanbul Hastanesine yaptıkları yatırımın öz sermayeleriyle gerçekleşmesinin yanında borca girip kira veya kredi ödememek için yatırımların yüzde seksenini kendi öz sermayeleriyle gerçekleştirdiklerini dillendirdi.

Yatırımın sağlık merkezinin ruhsatlandırma aşamasında olduğu ve Eylül ayında hasta kabulüne başlanacağı bilgisiyle birlikte Çorlu’da bulunan 150 yatak kapasitesi bulunan Reyap Çorlu Hastanesi örneğiyle hastanecilik alanında büyümek istediklerini söyleyen Cahit Yüksel, Çorlu Hastanesinin, Trakya’da hizmet veren en büyük özel hastane olduğunun da altını çizdi.Bunun yanında Trakya’da bir arsalarının olduğunu, İstanbul ve Trakya bölgesinde yoğunlaşacaklarını sözlerine ekledi.

Esenyurt’ta kurulan Hastanede kalp damar cerrahisi, nükleer tıp, radyasyon onkolojisi, gibi ana dal branşlar yer alıyor. Üstelik hastane 3 Tesla MR, 256 kesit tomografi cihazları bulunacak. Yaklaşık 100 doktor ve 250 sağlık personeline iskan sağlayacak olan bu hastane 300 yatak kapasiteli olacak ve tek kişilik süit oda hizmeti de verecek.

Ayrıca Silivri’de bulunan İstanbul Rumeli Üniversitesi ile işbirliği içinde olmakla birlikte Üniversite ilk öğrencilerini bu sene alarak eğitime başlattı. Tıp Fakültesi için ise seneye müracaat edilecek.

Dr. Cahit Yüksel, kardeşleri ile birlikte dericilik ve turizm dallarında da iddialı olduklarını belirterek sağlık sektörünü de içine alarak holdingleşmeye gittiklerini söyledi. Bütün bu gelişmelerle Yüksel, genç yatırımcılara da cesaret verdi.