ODTÜ’lü Mühendisler Avrupa’nın En Büyüğü Oldu

yazar:

kategori:

ODTÜ’de makine mühendisliği bölümünü bitirerek mühendis olan iki ortağın, hayvancılık alanındaki başarıları Avrupalıları da hayrete düşürüyor.

Hayvan yetiştiriciliği yapan ODTÜ’lü iki mühendis 2014 senesinde 25 milyon kadar yatırım yaparak bir hayvancılık tesisi kurdular.

ODTÜ’den mühendis olarak mezun olduktan sonra hayvancılık alanında kurdukları ortaklık ile başarıyı yakalayan iki arkadaş süt ve ek üretimi alanında yaygın olarak kullanılmakta olan simental sığır ırkından 800 sağmal, 1500 sığır kapasitesine ulaştılar. Bununla birlikte 2017 yılının sonlarına kadar 600 tanesi sağmal olmak üzere toplamda 5000 sığır kapasitesine ulaşmayı amaçlıyorlar.

Ortaklar İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde oturmalarına rağmen pazara yakın olan Trakya Bölgesinde veya da Edirne’de yatırım yapmayı tercih ettiklerini ifade ediyorlar. Hayvancılık alanında en önemli pazarların bulunduğu Trakya bölgesinde tesisin kurulmasının amacı ise hem ulaşım maliyetlerinin düşürülmesi ve hem de zamandan kazanılmasını sağlamaktadır.  Tesislerde üretilen malların pazara götürülürken ulaşım maliyetlerinin yanında zamanın da önemi düşünülerek bölge seçilmiştir.

Süt Kalitesi Avrupa Standartlarını Aşıyor

Bu tesiste beş sağmal ahırı, bir düve yetiştirme merkezi, bir doğumhane bulunuyor. Hayvan refahının en üst düzeyde tutulduğu ve rotary olarak adlandırılan tesislerde sağım el değmeden yapılıyor. Burada günde 15 ton süt elde ediliyor.

Türkiye’de hayvancılık sektörünün gün geçtikçe büyümesini göz önüne alan iki yatırımcı ortak bu durumu göze aldıkları için bu sektöre yöneldiklerini söylediler.

İki mühendis ortağın kurduğu bu tesisin Avrupa’da bile eşi benzeri bulunmamaktadır. Hatta Amerika’da bile böyle bir tesise rastlamak mümkün değildir. Bu tesis üniversite kitaplarından projeler değerlendirilerek yapılmıştır.

Bu tesisin bütün projeleri ortalar tarafından hazırlanmıştır. Bu kapsamda dışarıdan herhangi bir danışmanlık veya dış destek de alınmamıştır. Tesis tamamen iki ortağın ortaya çıkardığı yatırımdır. Hayvancılıkta bilimin geldiği son nokta dikkate alınarak, tecrübe ve deneyim ile bu tesis ortaya çıkarılmıştır.