Sütaş’tan Tire’ye 80 milyon dolarlık entegre süt tesisi yatırımı

yazar:

kategori:

Süt sektörünün pazar lideri olan Sütaş, İzmir Tire’ye 80 milyon dolar yatırımla entegre süt tesisi kurdu. Toplam 80 milyon dolar yatırım ile kurulan Sütaş Tire Entegre Tesisleri, günde 1000 ton süt işleme kapasitesine sahiptir.

Genişliği 120 bin m2 olan arazide ve 67 bin m2 kapalı alanda kurulan Sütaş Tire Entegre Tesisleri bünyesinde süt ve süt ürünleri fabrikası, yem fabrikası, eğitim merkezi, geri kazanım ve enerji üretim tesisi ve organomineral gübre tesisi yer alıyor.

Entegre tesiste ayrıca çiftlik atıklarının ve fabrikaların organik atıklarının işlendiği ve elektrik üretildiği geri dönüşüm ve enerji tesisi kuruldu. Bu tesislerde 6 reaktörle günde 800 ton atık işlenerek 6,4 MWh elektrik, 6,1 MWh ısı enerjisi üretilmesi öngörülmektedir. Enerji tesislerinde işlenen atıklardan organomineral gübre üreten tesisin yılda 30 bin ton gübre üreterek 38 milyon TL ciro yapacağı tahmin edilmektedir.

Tesisin açılışında konuşan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz: “Bölgeden alınacak süt için üreticilerimize yılda 420 milyon TL ödeme yapacağız. Süt toplama, mamul sevkiyatı, yem hammadde temini ve dağıtımı için toplam 150 araçlık bir filo çalışacak. Günde bin ton süt alımımız yılda 100 bin dekarda 125 milyon TL değerinde bitkisel üretimi gerektirecektir.” dedi.

Tire’deki entegre tesiste Araştırma-Geliştirme biriminde 38 kişinin istihdam edildiğini ve bu tesisin sarı peynirler üretmeye uygun olduğunu anlatan Muharrem Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti: “Rusya, Avrupa Birliği ülkelerine gıda ambargosu uygulamadan önce 5 milyar Avro’luk süt ürünleri alıyordu. Ambargo ile bu ticaret durdu. Bugün yanı başımızdaki Rusya Arjantin’den, Brezilya’dan süt ürünleri alıyor. Türkiye ile Rusya arasında bugüne kadar ticaret tam açılmadı. Buna rağmen Sütaş, Rusya’da süt ve süt ürünlerinde en iyi şirket konumunda. İhracatımızın önemli bölümünü Rusya ve Japonya’ya yapıyoruz. Süttozu ve peynir suyu tozu ihraç ediyoruz. Peynir suyu tozunun tonu 700-800 dolara, süt tozunun tonu ise 2 bin dolara gidiyor. Tire’deki işletmemizde 30 çeşit sarı peynir üretimi için Ar-Ge çalışmaları yapılacak ve hedef Rusya’ya ihracat yapmak. Sadece Rusya’ya değil diğer ülkelere de bu ihracatı yapabiliriz.”.