Tokat’ta 30 Milyonluk Entegre Et Tesisi

Tokat’ın Turhal ilçesinde hala yapım aşamasında olan ve 30 milyon liraya mal olan et entegre tesisinin ilk aşaması tamamlanmak üzere. 2015 yılının sonunda yapımına başlanan ve inşaatı hala süren Karadeniz’in en büyük et entegre tesisi bir kaç ay içinde tamamlanacak.

Başlangıç olarak 30 milyon lira gibi bir bütçeye mal olacak olan bu yatırımın ilk kısmı “Topektaş Et Kombinası ve Et Parçalama Tesisi Projesi” ile 80 kişiye iş olanağı sağlayacak ve günde 250 büyükbaş, 1000 de küçükbaş kesme kapasitesine sahip olacak. Ayrıca güneş enerjisi ile çalışacak olan bu tesis bölgedeki hayvan ve et üretimine ciddi etki yapacak.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise proje hakkında, hayvancılık sektörü için ciddi bir potansiyel olduklarını belirterek hedeflerinin Tokat ilini bölgedeki tarım ve hayvancılık alanında marka yapmak olduğu bilgisini verdi. Eroğlu, Tokat tarımla beraber hayvancılık alanında, turizm alanında ve eğitim alanında gelişmeyi kendine hedef koymalıdır diyerek bu hususlara da dikkat çekti. Bizler de elimizi taşın altına koyduk derken totalde 30 milyon liraya mal olacak tesiste canlı hayvan alım satımı, et ve süt işleme tesisleri, organize besi alanıyla birlikte önümüzdeki 3 yılda tamamını hayata geçireceklerini vurguladı.

Turhal ilçesi sınırları içerisinde bulunan Arzupınarı köyünde inşa edilen tesis tarım alanları dışında kalan 100 dönümlük bir araziye kuruldu. Et Kombinası ve Et Parçalama Tesisi; Tokat Belediyesi öncülüğünde Tokat Valiliği İl Özel İdaresi, Turhal, Zile ve Pazar Belediyeleri, Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifi, Tokat Damızlık Yetiştiricileri Birliği ortaklığında faaliyete geçecek.

Tesisin bir süre sonra tamamlanacak ilk etabında et parçalama kombine , 2. etabında bölgesel hayvan borsası, 3. etabında da et entegre tesisi ve süt işleme tesisi olacak. Ardından 20 hayvan üretim çiftliği kurulacak. Proje kapsamında tesis yaklaşık 1 milyon liralık güneş enerjisi sistemi ile kendi elektriğini kendisi üretecek. Tesiste ayrıca açık arıtma sistemi de yer alacak.

Tesisin diğer özellikleri ise şu şekilde;

  • Her gün en az 250 büyükbaş, 1000 küçükbaş kesimi yapılacak.
  • 80 kişiye iş imkanı verecek.
  • 7 bin metrekarelik bir alanda kurulacak. *Hijyen kurallarına çok özen gösterilecek.
  • Tesisten çıkan kırmızı et çeşitlerinin hepsi helal kesim olacak.
  • İlerleyen zamanlarda canlı hayvan alım satımı projelerine yer verilerek et işleme tesisi ve organize besi bölgesi hayata geçecek.