Socar Türkiye, kauçuk üretim potansiyelini realize etmek istiyor

Socar Türkiye Genel Müdürü Zaur Gahramanov, dampingli ucuz ithal ürünler yüzünden otomotiv yan sanayinin ham maddesi olan kauçuk üretimine giremediklerini, konuyu hükümete götürdüklerini söyledi.

Zaur Gahramanov, özellikle oto yan sanayinden gelen kauçuk talebini, üretim potansiyeli olduğu halde realize edemediklerini söyledi. Gahramanov, “Ekonomi Bakanlığı ve Maliye ile konuşuyoruz. Türkiye bazı ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları yaptı. Bu ülkelerde piyasaya gümrüksüz ucuz kauçuk girmeye başladı. Biz adil rekabetten kaçınmıyoruz ancak dampingli fiyatla piyasaya Güney Kore ve İran’dan kauçuk giriyor. Biz üretime ekonomiyle bakıyoruz. Kauçuk üretimi bu şartlarda ekonomik değil. Hükümetle konuşuyoruz. Bizi dinliyorlar. Geçtiğimiz 28 Aralık’ta da bir görüşme yaptık. Normalde bu konular uzun zaman alır ama bize iki üç ayda cevap vereceklerini söylediler. Şu anda kauçuk tamamen dışarıdan geliyor. Hükümetten beklentimiz buradan gelen ürünlere bir vergi konulması yönünde. Aksi halde bizim bu alanda iş yapmamız sürdürülebilir değil. Vergiyle rekabet daha adil olursa, o zaman biz de tekrar bu alanda işlerimizi sürdürebiliriz.” şeklinde konuştu.

Petkim, 2001’e kadar Yarımca’da kurulu Petkim Kauçuk AŞ’de üretim yapıyordu. Bu tesisler ÖİB tarafından 2001’de Tüpraş’a devredildi. 2005’te de kapatıldı. Kauçuk üretimi ile ilgili makine ekipmanı da Aliağa’ya taşındı. 2008’de özelleştirme ile SOCAR’a geçen Petkim’in Aliağa Tesisleri’nde kauçuk üretimi için potansiyel var. Şirket, Aliağa’da üretilen C4 yan ürününden kauçuk üretimi yapılması üzerinde duruyor.

Haberin tamamını www.dunya.com sitesinden okuyabilirsiniz.